CarderPlanet – taip vadinosi visų laikų didžiausias kibernetinių nusikaltėlių valdomas ir prižiūrimas internetinis carderių tinklalapis (www.carderplanet.com), kuriame buvo vykdoma neteisėta veikla. 2001 m. gegužės mėn. jį įkūrė žmogus slapyvardžiu „Script“, o 2004 m. rugpjūčio mėn. tinklalapis jau turėjo daugiau kaip 7,000 aktyvių narių. CarderPlanet buvo užregistruotas suklastotais duomenimis, kurie vedė į Hošiminą (Vietnamas).

Kibernetinių nusikaltėlių pamėgtame tinklalapyje jo nariai galėjo įsigyti milijonus vogtų kreditinių, debetinių kortelių, banko sąskaitų ir suklastotų ar vogtų tapatybės dokumentų. Nepaisant to, kad didžioji dalis pokalbių tinklalapio forume vyko iš Rusijos, o dauguma CarderPlanet narių buvo iš Rytų Europos ir Rusijos – daugelis dalyvių mokėjo anglų kalbą, todėl tinklalapyje taip pat veikė forumas anglų kalba, kuriame nusikaltėliai galėjo skelbti vogtą finansinę informaciją iš bankų, el. komercijos tinklalapių ir net iš JAV, JK ir Australijos institucijų, taip pat dalintis patarimais ir pamokomis bei padėti vieni kitiems.

„CarderPlanet buvo tarptautinė nusikalstama organizacija“

CarderPlanet buvo tarptautinė nusikalstama organizacija, pagrindinę veiklą vykdžiusi virtualioje erdvėje. Ši organizacija buvo panaši į italų mafiją, kurioje kiekvienas narys turėjo tam tikrą rangą. Tai buvo lyg „šeima“, kurioje ištikimiems nariams yra suteikiami titulai, tokie, kaip Krikštatėvis (Godfather) ar „capo di capi“ (visų bosų bosas).

CarderPlanet.com tinklalapis buvo pasiekiamas ir gerai matomas beveik kiekvienam turinčiam interneto ryšį ir ieškančiam neteisėtos informacijos – nuo eilinio paauglio, besistengiančio neteisėtai užsidirbti keletą dolerių, iki tarptautinių teisėsaugos institucijų darbuotojų. Ilgainiui tinklalapio veikla ėmė daryti daugiamilijoninę žalą JAV finansinėms institucijoms, todėl kibernetinių nusikaltėlių tinklalapis atkreipė FTB, Slaptosios tarnybos ir Pašto inspekcijos tarnybos pareigūnų dėmesį. Ukrainiečiai taip pat ėmė vis dažniau patirti nuostolius naudodamiesi bankomatais, todėl Ukrainos Raiffeisen bankas įspėjo savo klientus apie didelę riziką išsiimant pinigus Ukrainos bankomatuose. Neužilgo bankai užblokavo visas operacijas su jų kortelėmis Ukrainoje. Tokių veiksmų buvo imtasi, nes sukčiai ėmė vogti pinigus iš vartotojų kortelių, kurios bent kartą buvo panaudotos Ukrainos bankomatuose. Raiffaisen pastangas taip pat rėmė du Rusijos bankai: Slavyansky (The Slav Bank) ir Master-bank. Po kurio laiko tarptautinė mokėjimų sistema MASTERCARD, o kiek vėliau ir Visa, pripažino, kad 2004 m. rudenį buvo užregistruota labai daug vogtų kreditinių kortelių atvejų.

Carderiu puslapis
CarderPlanet.com labai sparčiai augo ir buvo lengvai prieinamas kiekvienam interneto vartotojui.

CarderPlanet tinklalapyje rinkosi kibernetiniai nusikaltėliai iš viso pasaulio, jų nuolat daugėjo, todėl tiksliai nustatyti, kas buvo atsakingas už tinklalapio priežiūrą ir palaikymą bei suimti visus carderius, teisėsaugos institucijoms buvo sudėtinga užduotis. Interpolas ir JAV teisėsauga susivienijo ir pradėjo medžioklę. Jie peržiūrėjo registruotus vartotojus didžiausiame visų laikų carderių tinklalapyje ir sulygino juos su informacija iš eBay (internetinis aukcionas), Microsoft ir kitų internetinės ir kompiuterinės industrijos milžinių. Taip jie sugebėjo sudaryti vizualų žemėlapį, kas vis dėl to slepiasi po virtualiais slapyvardžiais kibernetinių nusikaltėlių pogrindiniame pasaulyje.

Tinklalapio uždarymas ir įvykdyti suėmimai

2004 m. vasarą žinomiausią carderių tinklalapį išjungė vyriausieji virtualios nusikaltėlių organizacijos nariai, po to, kai buvo suimti keletas aukštą statusą turinčių narių ir teisėsaugos institucijos pradėjo tyrimą.

JAV teisėsauga, bendradarbiaudama su Rusijos ir Ukrainos vyriausybėmis 2004 m. suėmė daug įtariamųjų, tarp kurių buvo suimti asmenys pagauti nusikaltimo vietoje, parduodant vogtas suklastotas kreditines korteles arba keliaujant su suklastotomis kortelėmis ir vogtomis tapatybėmis. Keletas suimtų asmenų teigė, kad CarderPlanet įkūrėjas „Script“ yra Dmitry Ivanovich Golubov.

Script
Dmitry Ivanovich Golubov teigė tapęs tapatybės vagystės auka.

Tinklalapio įkūrimo pradžioje „Script“ rinko ir pardavinėjo kompiuterinius virusus, skirtus vogti asmeninei informacijai iš kompiuterių vartotojų. Vėliau jis ėmė pardavinėti kompiuterinių virusų ir Trojos arklių, kurie vagia slaptažodžius, pagalba pavogtą kreditinių ir debetinių kortelių informaciją, kuri per kelerius metus bankams padarė milijoninius nuostolius. Labai greitai dėl savo patikimumo ir kokybiškų prekių pardavimo jis tapo gerbiamu ir populiaru tarp kitų kibernetinių nusikaltėlių. „Script“ taip pat pradėjo reklamos kampaniją Carderplanet.com tinklalapiui, tokiu būdu pritraukdamas dar daugiau carderių, norinčių pasipelnyti iš vogtos finansinės informacijos ir įgyti nusikalstamos veiklos patirties.

Praėjo beveik metai, kol JAV teisėsaugos institucijų pareigūnams pavyko įtikinti Ukrainos teisėsaugą suimti D. Golubovą. Jie atliko kratą pagal keturis Golubovui priklausančius adresus, kuriuos įtariamasis, tuo metu buvęs Mechnikovo universiteto Odesoje (Ukraina) neakivaizdinio skyriaus studentas, naudojo savo verslams.

Golubovas (27) buvo suimtas 2005 m. liepos 7 d. dėl to, kad, kaip įtariama sukūrė CarderPlanet.com internetinį forumą, skirtą dalintis vogtais kreditinių ir debetinių kortelių duomenimis.

Per kratą įtariamojo apartamentuose Odesoje pareigūnai rado tris kompiuterių kietuosius diskus ir kitą elektroninę įrangą, kuri buvo iškepta katilėlyje su išgaubtu dugnu, taip pat „Raskat“ prietaisą, kuris naudojamas nuotoliniu būdu sunaikinti visai skaitmeninei informacijai iš elektroninių informacijos talpinimo prietaisų, tokių, kaip kompiuteriai.

Golubovas JAV teisėsaugos institucijų pareigūnų yra vadinamas pagrindiniu ir didžiausiu kibernetinių nusikaltėlių pasaulio bosu. Golubovas, žinoma, neigė visus jam pareikštus kaltinimus, teigdamas, kad jis nėra susijęs su jokiais kibernetiniais nusikaltimais, ir kad FTB jį su kažkuo sumaišė.

Anot D. Golubovo, jis tapo tapatybės vagystės auka: kažkas gavo prieigą prie jo paso, padarė jo kopiją ir paskelbė ją internete kartu su žinute, kurioje yra prisipažinimas dėl dalyvavimo tarptautiniame carderių tinkle. Žinutėje buvo rašoma: „Aš esu Dmitry Golubov, pagrindinis hakeris. Aš įsilaužiu į bankus, bet aš nieko nebijau. Kad jūs patikėtumėte manimi, jog nebijau, aš parodysiu jums savo pasą, taip pat ir savo namų adresą bei telefono numerį.“

Golubovo komentaras buvo toks: „Aš nesu protiškai atsilikęs. Jeigu aš būčiau įsitraukęs į tokią veiklą, manote aš apie tai rašyčiau internete?“

FTB agentas E.J. Hilbert, kuris dirbo su šia byla, 2005 m. nuskrido į Ukrainą pasimatyti kalėjime su teismo laukiančiu Golubovu.

Buvęs FTB darbuotojas Hilbert pasakojo, kad Golubovo dalyvavimą CarderPlanet.com nusikalstamos organizacijos veikloje patvirtino daugelis suimtų asmenų iš Rusijos ir net jo įtariamas nusikaltimų bendrininkas, ukrainietis Roman Vega, slapyvardžiu „BOA“. Pastarasis buvo suimtas 2004 m. dėl nusikaltimų, susijusių su kreditinių kortelių gabenimu ir pervedimais telegrafu.

Buvęs FTB agentas teigė: „Nei vienas iš patvirtinusių Golubovo dalyvavimą CarderPlanet veikloje, nebuvo pristatytas į teismą Golubovo teismo dieną Ukrainoje, nes tokiu atveju liudytojai nebūtų grįžę į JAV, kur jiems turėjo būti paskelbta bausmė.“

Žinoma, D. Golubovas teigė nepažįstąs jokio asmens pravarde BOA ar Vega. Jis taip pat pasakojo, kad tyrėjai, kurie apieškojo jo butą, niekada nerado jokių skaitmeninių įkalčių, kurie įrodytų jo dalyvavimą neteisėtoje kibernetinėje veikloje. Golubovas pridūrė, kad nei vienas iš jo bute Kijeve esančių trijų kompiuterių niekada nebuvo prijungtas prie interneto.

Kaltinamasis sakė: „Aktyviai spaudoje reklamuojama byla yra nepagrįsta. Visi suimtieji šioje byloje, davę parodymus teismo salėje, sakė, kad mane mato pirmą kartą ir niekada manęs nebuvo sutikę. Nebuvo rasta jokių kreditinių kortelių. Nėra jokių liudininkų prieš mane. Per keturias kratas patalpose, kurias aš naudojau, nebuvo rasta jokių tiesioginių ar netiesioginių įkalčių prieš mane.

Hilbert teigė, kad Golubovas yra visiškai teisus, sakydamas, kad tyrėjai prieš jį niekada nerado jokių rimtų įkalčių. Jis detaliai papasakojo, kad plieninės durys į Golubovo apartamentus buvo sustiprintos, todėl agentai turėjo išpjauti skylę gretimoje sienoje, kad galėtų patekti į jo butą. Laimėtas papildomas laikas suteikė Golubovui galimybę iškepti skaitmeninius duomenis ir tokiu būdu juos sunaikinti. Buvęs agentas pasakojo: „Dėl kompiuterio, jis yra teisus – nebuvo rasta jokių įkalčių, nes visus įkalčius jis iškepė katiliuke su išgaubtu dugnu (indas, naudojamas gaminti kinų virtuvės patiekalams).“ Apie Golubovo kompiuterio kietąjį diską Hilbert sakė, kad įtariamasis ištrynė jame buvusią informaciją su elektromagnetinių impulsų generatoriumi „Raskat“.

Golubov neneigia tuo metu turėjęs „Raskat“ prietaisą, bet tikina jį įsigijęs internete, kad vietinėje rinkoje galėtų perparduoti už gerokai didesnę kainą. Jo teigimu, praeityje Ukrainoje buvo rizikinga laikyti visus bendrovės kontraktus ir klientų duomenis savo kompiuteryje. Pirmiausia dėl to, kad mokesčių inspekcija gali konfiskuoti kompiuterius, antra, dėl to, kad konkurentai gali pavogti juos ir perimti verslą.

Įtariamas CarderPlanet forumo įkūrėjas ir valdytojas, D. Golubov teigė, kad „Raskat“ panaudojo specialiosios paskirties būrio nariai ir taip ištrynė visus duomenis, buvusius jo kietajame diske. Jis pasakojo: „Dėl informacijos ištrynimo iš kietojo disko – tai ne aš ją sunaikinau. Tai buvo specialiosios paskirties būrio darbuotojas, kuris atliko kratą. Tas pareigūnas rado „Raskat“ nuotolinį sistemos valdymą. Jis nusprendė, kad tai yra mano mašinos signalizacijos pultelis ir pradėjo jį spaudinėti, kad išsiaiškintų, kuri iš šalia pastatytų mašinų yra mano. Aš neturiu automobilio, o pultelis buvo naudojamas nuotoliniam „Raskat“ sistemos valdymui. Aš aiškiai jam tai pasakiau, bet jis manęs neklausė ir liepė tylėti. Pareigūnas pultelio mygtuką paspaudė kelis kartus. Gali būti, kad jis specialiai ištrynė visą informaciją, kad galėtų pasakyti, jog visi įkalčiai buvo ištrinti, arba vis dėl to, tai padarė iš kvailumo.“

D. Golubovo įkalinimas ir paleidimas

Atlikus kratą įtariamojo „Script“ apartamentuose, jis buvo įkalintas šešiems mėnesiams Kijevo kalėjime. Tačiau po šešių mėnesių jo byla susidomėję du Ukrainos įtakingi politikai įtikino teisėją atmesti kaltinimus D. Golubovui. Politikai, kurie užtarė įtariamąjį, Hilbert teigimu praeityje ėmė kyšius ir galėjo būti finansiškai priklausomi nuo Golubovo arba jo bendrininkų.

„Golubovas pranešė einantis į politiką ir steigiantis naują politinę partiją“

Golubovas pripažino, kas jis buvo paleistas iš kalėjimo dviejų deputatų iš Verkhovna Rada (Ukrainos Parlamentas), kurie sumokėjo už jį užstatą, prašymu. Tačiau, anot jo, deputatai taip pasielgė matydami, kokia absurdiška ši byla. D. Golubovas rašė: „Šiuo atveju padėjo mano advokatas Petro Boyk, kuris kreipėsi į deputatus asmeniškai ir parodė baudžiamąją bylą, su kuria susipažinę deputatai suprato, kad kažkas mane pakišo ir kad aš esu nekaltas.“ Golubovas pridūrė, kad visas incidentas labai pakenkė jo reputacijai. Ne gana to, jis neatgavo kai kurių per policijos atliktą kratą paimtų daiktų, tokių kaip odinė striukė, batai, jo močiutės pensija, mobilusis telefonas, 3 marškinėliai, 2 konservuotų šprotų skardinės ir kas įdomiausia – 10 kg lašinių.

Golubov
D. Golubovas nusprendė pasukti į politiką ir įkurti „Ukrainos interneto partiją“.

Išėjęs iš kalėjimo, Dimitrijus Ivanovičius Golubovas pranešė einantis į politiką ir steigiantis naują politinę partiją, pavadinimu „Ukrainos interneto partija“ (ji buvo įkurta 2009 m. vasario 24 d., ir užregistruota 2010 m. balandžio mėn.), kurios centrinis skyrius yra Kijeve. Jis taip pat pradėjo viešųjų ryšių kampaniją, kurios pagalba siekė papasakoti visuomenei apie savo bylą.

Golubovas savo partijos tinklalapyje rašė: „Aš priklausau retai kategorijai žmonių, kurie į politiką eina ne dėl pelno, bet iš idėjos. Pinigai nėra mano gyvenimo tikslas. Aš jaučiu malonumą padėdamas kitiems žmonėms ir tikiuosi, kad tai taps ir jų gyvenimo tikslu.“

Jis norėjo sukurti laisvos prekybos zonas Ukrainoje ir sudaryti geras mokesčių sąlygas, kad pritrauktų pinigus iš visų pasaulio šalių. Golubovas su Interneto partija siekė sukurti būdą, kaip sunaikinti korupciją ir sumažinti biurokratizmą, taip pat kompiuterizuoti visą šalį ir sudaryti sąlygas nemokamiems kompiuterių kursams bei užsienio kalboms iš biudžeto lėšų. Tai buvo geras įtariamojo „Script“ ėjimas, nes patekimas į vyriausybę užtikrintų imunitetą nuo baudžiamosios atsakomybės.

Hilber, kuris dalyvavo D. Golubovo bylos tyrime, sakė: „Aš nežinau ką ir besakyti. Galiu pasakyti tik tiek: jis buvo didelis savimyla tada ir atrodo tebėra ir šiol. Jį reikia stebėti. Aš lažinuosi, jis Ukrainos politikoje eis toli.“

Nors teisėsaugos institucijų agentai buvo įsitikinę Golubovo kaltumu, jie neturėjo svarių įrodymų, kad galėtų pratęsti jo sulaikymą. Jie neturėjo tikrosios „Script“ tapatybės – viskas, ką jie turėjo, buvo krūva slapyvardžių, pasislėpusių už tarpinių serverių, kurių adresus patikrinę pareigūnai patekdavo į aklavietę.

2010 m. rugpjūčio 12 d. federaliniai pareigūnai pranešė, kad buvo suimtas dar vienas CarderPlanet įkūrėjas – Vladislav Anatolievich Horohorin (28), slapyvardžiu „BadB“, kai jis Nicoje (Prancūzija) įsėdo į lėktuvą, skrendantį į Maskvą. Tai tik dar vienas iš daugelio CarderPlanet tinklalapio buvusių narių suėmimų.

Virtuali erdvė yra puiki terpė kreditinių ir debetinių kortelių, banko sąskaitų ir tapatybės vagysčių nusikaltimams. Globali virtualių nusikaltimų aplinka suteikia idealias sąlygas kibernetiniams nusikaltėliams vykdyti neteisėtas tarptautines operacijas keliais pelės ar klaviatūros klavišų paspaudimais. Todėl po CarderPlanet carderių tinklalapio uždarymo tokios nusikaltėlių rinkimosi vietos niekur nedingo – jos lyg hidra, kuriai vietoj vienos nupjautos galvos atauga dvi, tačiau, kad ir kiek tokių tinklalapių išvystų dienos šviesą, kol kas CarderPlanet išlieka viena didžiausių kada nors egzistavusių kibernetinių nusikaltėlių organizacijų visame pasaulyje. Šis, prieš septynetą metų uždarytas nusikalstamas tinklas, buvo siejamas su beveik kiekvienu dideliu su finansiniais duomenimis susijusiu įsilaužimu.